Archiv

Zápis do I. třídy

Pro rodiče nejen předškoláků


Jednou z prvních bezprostředních zkušeností dítěte se školou je zápis. Zápis probíhá na školách v období od 15. ledna do 15. února a měly by se k němu dostavit všechny děti, které do začátku školního roku v daném roce dovrší 6 let věku.
V naší škole zápis proběhl v pátek 18. a v sobotu 19. ledna. Zápis jsme tentokrát rozložili do dvou dnů, abychom měli na děti dostatek času a vše mohlo probíhat v klidné a radostné atmosféře. Rodiče s dětmi chodili podle rozpisu, do kterého se zapsali předem v mateřské škole.
K zápisu přišlo celkem 19 dětí, z toho bylo 12 dívek a jen 7 chlapců. Většina dětí (17) chodila do mateřské školy v Kounicích. Rodiče dvou dětí ještě zvažují možnost odkladu školní docházky.
Při zápisu sledujeme, zda-li je dítě po všech stránkách připraveno na vstup do školy, tedy školní zralost dítěte. Sledujeme schopnost dětí komunikovat s dospělými, samostatnost, pozornost, vytrvalost, výslovnost, držení tužky, početní a číselné představy, ale také šikovnost při oblékání.
Většina dětí zvládla zadané úkoly úspěšně, nedostatky se objevovaly hlavně ve správné výslovnosti, v držení tužky a také při zavazování tkaničky. Někteří měli ze zápisu zbytečné obavy, styděli se a nebo nechtěli komunikovat. Zápis do školy je významná událost, ale je zbytečné děti předem strašit. Zápis není zkoušení na známky. Děti, které přichází v pohodě, pracují bez stresu a projevují se bezprostředně.
Do září zbývá více než půl roku a do té doby ještě udělají budoucí prvňáčci s pomocí rodičů velký pokrok. Aby byl nástup dětí do školy radostný a příjemný, předkládám rodičům několik rad, jak dětem začátek školy ulehčit.

Desatero pro dobrý start do školy

Jak můžete připravit vašemu dítěti dobrý vstup do školy

  1. Mluvte se svým dítětem (o jeho zážitcích, pocitech, problémech, radostech, starostech, představách, snech apod.)
  2. Učte své dítě samostatnosti (v oblékání, hygieně, jídle, jednoduché práci)
  3. Dávejte mu najevo lásku, i když se mu něco nevydaří.
  4. Učte své dítě dělit se o věci, zážitky.
  5. Veďte je k úctě k lidem, k majetku doma i ve škole.
  6. Učte je řádu ve věcech, rozvrhu času.
  7. Nebuďte zklamaní, když se něco nepovede napoprvé.
  8. Učte děti naslouchat (vyprávějte jim, čtěte jim).
  9. Rozvíjejte v dětech trpělivost.
  10. Když se něco nedaří, nebojte se poradit s odborníky.

Několik fotografií ze zápisu.


[ Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 7 ] 1 2 3 4 5

[ Autor: Miroslava Roudnická | Vydáno dne 25. 01. 2008 | 4344 přečtení | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]
Vyhledat
Facebook
Pro čtenáře
Spolužáci
Najdi svou třídu

 Dnes má svátek:

Statistiky webu
Přístupy od 13.12.2009
free counters
Ocenění
Ocenění společnosti Scio
Starší foto

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server