Akce

Zakázat?

Nebo podporovat?

Zakázat nebo podporovat?

Už několikrát jsem chtěl zakázat, zatím ale stále podporuji a oceňuji. O co se jedná? O školní aktivity nad rámec běžné povinné výuky, jako například výlety, exkurze, soutěže, spaní ve škole, školy v přírodě, lyžařské kurzy, plavání.

Proč je podporuji? Věřím tomu, že škola by měla dětem dát něco víc, než jen to co se dá získat v lavicích. Věřím, že nadstandardní aktivity pomohou vyjasnit vztahy v třídním kolektivu a že dají dětem určitý nadhled a větší přehled o okolním životě, že dají vyniknout i těm, kterým to v lavici moc nejde.

A proč je chci současně zakázat? Tyto akce jsou nebezpečné, nedoceněné, nevděčné. Snad každý je považuje za samozřejmost, ale samozřejmost to není. Málokterá škola naší velikosti podniká s dětmi tolik mimořádných aktivit. Malé přirovnání: je to jako by si nějaký rodič vzal na starost na sobotu 15 dětí a jel s nimi na závody, nebo jako kdyby si tři rodiče vzali 35 cizích dětí na týden na tábor a starali se o ně ve dne v noci, o výletech s noclehem nebo do zahraničí ani nemluvě. To vše samozřejmě bezplatně nebo s minimální odměnou. Tohle opravdu není povinnost školy a já tyto akce nikomu nenařizuji, pouze je některým aktivním kolegům povoluji, občas něco naplánuji sám. Bohužel po zakončení těchto aktivit má většina učitelů smíšené pocity. Všechno připraví, zorganizují, spočítají, naplánují, s dětmi rádi prožijí, nechybí při tom samozřejmě spousta zážitků, ale i starostí a stresu (mladší děti často nemají základní hygienické návyky, ti starší se zase těžko uhlídají před nástrahami, které jsou určeny dospělým), riziko úrazu je mnohem větší než ve škole. Je s podivem, jak málo rodičů si toto uvědomuje a dokáže učitele povzbudit slovem nebo alespoň poděkovat...

Zatím stále ještě podporuji a oceňuji.


[ Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 10 ] 1 2 3 4 5

[ Autor: Jindřich Domín | Vydáno dne 13. 06. 2012 | 2009 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]
Vyhledat
Facebook
Pro čtenáře
Spolužáci
Najdi svou třídu

 Dnes má svátek:

Statistiky webu
Přístupy od 13.12.2009
free counters
Ocenění
Ocenění společnosti Scio
Starší foto

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server