Další

Šesťáci v Toulcově dvoře

Víš, co kupuješ?

V nabídce programů Toulcova dvora se v únoru letošního roku objevil nový výukový program s názvem "Víš, co kupuješ?".
Děti dostávají kapesné, takže jim toto téma určitě mělo co říci. Myslím, že v dnešní době je velmi aktuální. Ve středu 11. 6. jsme společně s pátou třídou vyrazili vstříc novým informacím. Na páťáky čekalo táboření a na nás zkoumání obalů od různých výrobků nebo odhalení výroby jednoho "obyčejného" trička, které nacestuje opravdu spoustu km, než si ho u nás koupíme. Děti si vyzkoušely napodobit práci švadlen v manufaktuře na šití mikin v Bangladéši. Nestíhaly a moc jsme toho neušili. V místním biokrámku pak zjistily informace o některých produktech a dnes už vědí, jak jsou takové výrobky označeny.
Zajímavé bylo i povídání o tom, jak se pěstují a následně pak přepravují banány a kakaové boby. Dozvěděli jsme se, jak funguje organizace FAIRTRADE a jak poznáme fairtradové výrobky. Jejich koupí můžete podpořit pěstitele a řemeslníky v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky, aby se uživili vlastní prací za důstojných podmínek.
Na závěr programu jsme dostali k přečtění text. Jeho obsah byl pro mnohé z nás překvapením. Nevěděli jsme, že naše mobilní telefony obsahují krvavé minerály. Ale teď už to víme a snad se některé děti alespoň zamyslí nad tím, zda opravdu potřebují nový mobil! Osmý, desátý, jedenáctý, ... (to jsou skutečné počty mobilů, které už některým šesťákům prošly rukama)
Článek o těžbě krvavých minerálů si můžete přečíst zde: http://zpravy.idnes.cz/deti-v-kongu-zakouseji-kvuli-vyrobe-mobilu-peklo-burcuje-dokumentarista
Program se nám líbil, i když byl pro některé děti hodně teoreticky zaměřený a uvítaly by i nějakou venkovní aktivitu.


[ Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1 ] 1 2 3 4 5

[ Autor: Dagmar Sedláková | Vydáno dne 15. 06. 2013 | 1697 přečtení | Počet komentářů: 869 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]
Vyhledat
Facebook
Pro čtenáře
Spolužáci
Najdi svou třídu

 Dnes má svátek:

Statistiky webu
Přístupy od 13.12.2009
free counters
Ocenění
Ocenění společnosti Scio
Starší foto

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server