Vzdělávání

Preventivní programy financované z dotace Středočeského kraje

Projekt „Zdravý start do života“, financovaný z účelové dotace z rozpočtu Středočeského kraje za Středočeského Humanitárního fondu v rámci Tematického zadání Zdraví 21

Na základě Smlouvy o spolupráci v rámci realizace programu školské primární prevence se sdružením PREVALIS, se sídlem: Kaprova 42/14, Praha 1, PSČ 110 00, IČ 22854771 a na základě spolupráce se sdružením PRAK - PREVENCE KRIMINALITY, o.s. Brodského 1673/13, Praha 4, PSČ 149 00, IČ 26634252, byly pro vybranou cílovou skupinu, žáci ZŠ Kounice ve věku 10 – 15 let, realizovány programy primární prevence pro žáky pátých až devátých tříd v období od 9. června 2014 do 21. listopadu 2014. Cílem tohoto projektu bylo zvýšit informovanost žáků, rodičů i pedagogů v oblasti médií, kyberkomunikace, finanční gramotnosti a návykových látek.

1) Programy primární prevence realizované sdružením PRAK: PRAK - PREVENCE KRIMINALITY, o.s.

Kontaktní osoba: Eva Carbolová, ředitelka sdružení a Kateřina Racková

Dne 9. června 2014 byl realizován program na téma Média – součást naší doby i naší rodiny, manipulace, klamavá reklama - pro 8. a 9. třídu (pro 7. třídu byl tento program uskutečněn 21. 11. 2014, tj. v 8. třídě.) a dne 10. června 2014 se uskutečnil program na téma Nikotinismus dětí a mládeže, návykové látky pro 5. a 6. třídu. Lektorkou těchto akcí byla paní Marie Nováková a realizovány byly ve dvouhodinových blocích, vždy samostatně v každé třídě. Program Média byl dvouhodinový, uskutečnil se 21. 11. 2014 pro 8. třídu (původně 7. třída, pro kterou jsme již na konci školního roku 2013/2014 nenašli vhodný termín) a také pro 7. třídu, která ve školním roce 2013/2014 (6. třída) absolvovala program Nikotinismus dětí a mládeže, návykové látky. Žáci 7. třídy si již v rámci volitelných předmětů mohou zvolit předmět Mediální výchova, proto jsme se rozhodli zařadit tento program ve školním roce 2014/2015 i pro ně. Lektorkou všech programů byla Ing. Mgr. Marie Nováková, lektorka vzdělávání, prevence, podpory rodiny, poradce, rodinný terapeut, kouč.

2) Programy primární prevence realizované prostřednictvím sdružení PREVALIS:

Kontaktní osoba: Mgr. Linda Růžičková, vedoucí sekce školské primární prevence, A Mgr. Miroslav Hricz

Realizovány byly programy: 20. 10. 2014 - 8. a 9. třída - „Hospodaříme s financemi" – lektor Miroslav Hricz 23. 10. 2014 - 8. a 9. třída - „Bezpečnější cyberprostor" 10. 11. 2014 - 6. třída „Bezpečnější surfování“, 7. třída „Bezpečnější kyberprostor“ < lektorky Marie Nováková a Marcela Braunová
Všechny programy byly realizovány v tříhodinových blocích, vždy v každé třídě zvlášť.
Pro zpětnou vazbu vyplnili zúčastnění učitelé pro společnost Prevalis „Dotazník pro třídní učitele“, kde hodnotili přínos a nedostatky programu. Mohli navrhnout jeho modifikace a na stupnici 1 až 5 hodnotili práci lektora/-ů z hlediska komunikace s dětmi, vedení a tematického zaměření programu a přístupu k dětem.

Všechny programy proběhly podle plánu. Z hodnotících dotazníků pro třídní učitele vyplývá především jejich kladné hodnocení. Žáci se poutavou formou dozvěděli důležité informace týkající se například bezpečného užívání internetu. Komunikace s dětmi ze strany lektorů byla velmi dobrá, zadání úloh bylo jasné a srozumitelné. Při společné práci byla jasně formulovaná pravidla práce a bylo kontrolováno jejich dodržování. Na komunikaci lektorů byl kladně hodnocen citlivý přístup, trpělivost, pozorné a pohotové reakce. Lektoři komunikovali s každým žákem, všichni mohli říci své názory a měli čas i na jejich zdůvodnění. Žáci byli někdy i velmi otevření, pracovali aktivně a pozitivně programy hodnotili. Při zpětném hodnocení žáci uváděli, že se jim líbily příběhy z praxe, práce ve skupinách, hra na rodinu. Oceňovali informace důležité pro budoucnost, sami si uvědomovali některé své chyby, například podepsání papíru, bez důkladného přečtení obsahu. Jediným negativním hodnocením, které se u dětí objevovalo, bylo hledisko časové, tříhodinový program se jim zdál příliš dlouhý. Na každý program navazovala beseda se žáky ke zjištění zpětné vazby. V rámci hodin občanské výchovy se pak jednotlivým tématům věnujeme ve výuce ještě podrobněji. Tématy preventivních programů, které bychom v budoucnu chtěli ještě realizovat, budou rizikové trávení volného času, téma partnerství a sexu, dále pak programy zaměřené na problematiku šikany a dospívání.

Hodnotící zprávu za Základní školu Kounice, okres Nymburk, Kounice 363, 289 15 Kounice, IČ 750 30 942, vypracovala Mgr. Dagmar Sedláková, metodik prevence.


[ Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0 ] 1 2 3 4 5

[ Autor: Dagmar Sedláková | Vydáno dne 07. 12. 2014 | 2561 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]
Vyhledat
Facebook
Pro čtenáře
Spolužáci
Najdi svou třídu

 Dnes má svátek:

Statistiky webu
Přístupy od 13.12.2009
free counters
Ocenění
Ocenění společnosti Scio
Starší foto

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server