Preventivní program

Mobily, tablety, počítače - každodenní kamarádi. Víte, kolik času s nimi tráví Vaše děti?

V pátek 6. 10. zavítal na naši školu RNDr. Bc. Ludvík Hanák - lektor, dlouholetý pedagog, manažer, autor odborných článků a publikací, odborník na prevenci online závislostí a hazardního hraní.

Ve 4., 5., 8. a 9. třídě si s dětmi povídal o tématu dnes velmi aktuálním - Závislosti online a jejich rizika.

Obě besedy byly věnovány užívání internetu, počítače, počítačových her, tabletů, mobilních telefonů. Se staršími třídami besedovat lektor o existenci online rizik pro děti a mladistvé, seznámil je s vymezením pojmů závislost a nadměrné užívání internetu, s příznaky, kterými se závislost projevuje, i s prevencí a následnou léčbou závislosti na internetu. Žáci si sami v jednoduchém dotazníku mohli zjistit, jak na tom se sklony k závislosti na internetu jsou. Lektor se s námi podělil o vlastní zkušenosti s hazardní hrou. Vysvětlil, co je to patologické hráčství, jak začíná, jak se léčí a jak ovlivňuje hráče i jeho okolí.

Pro menší děti jsme zvolili besedu Kamarádi online. Věnována byla stejné tématice - online závislosti (internet, počítač, počítačové hry, tablet, mobilní telefon aj.). Lektor vyprávěl autentické příběhy, dal dětem praktické rady a nápady v boji proti častému a nadměrnému používání internetu. V obou skupinách se pan Hanák věnoval i informacím o kyberšikaně.

Děti samozřejmě vnímají používání internetu jako běžnou součást každého dne. Nemají pocit, že by na mobilech či počítačích trávily hodně času. Mějme ale tento čas pod kontrolou, protože hranice mezi běžným užíváním internetu a závislostí na něm je velmi tenká! Některé děti tráví opravdu hodně času mimo realitu ve virtuálním světě počítačových her a samy se ho asi jen tak nevzdají. Je na nás dospělých nabídnout jim i alternativní možnosti trávení volného času.

[ Autor: Dagmar Sedláková | Vydáno dne 08. 10. 2017 | 1620 přečtení | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]