Dopoledne v Toulcově dvoře

Prožili jsme hezké dopoledne v příjemném prostředí Toulcova dvora

V pátek 13. 6. jsme vyrazili na výlet do velmi oblíbeného centra environmentální výchovy - Toulcova dvora. Pro třeťáky byl připraven program "Mléčná dráha" a pro prvňáčky program "O beránkovi".
Těšili jsme se na to, co nás čeká. Věděli jsme, že si vyzkoušíme výrobu sýra a másla, a to nás lákalo. Programy byly tříhodinové a bylo opravdu co dělat.

Třetí třída měla dopoledne rozdělené na tři části. Prošli jsme jak teoretickou přípravou, ve které jsme si zopakovali, co všechno víme o savcích a zvířatech chovaných lidmi pro mléko, tak přípravou praktickou, při které jsme si vyzkoušeli, jak se dojí kravské mléko. Posloužilo nám k tomu gumové vemeno a voda.

Toucův dvůr

Dozvěděli jsme se i spoustu nových informací, které jsme si zapsali do pracovního listu. Připravila ho pro nás instruktorka Martina, která nás také celým programem provázela. Na závěr této části jsme v "laboratořích" vyráběli kozí sýr. Bylo to zajímavé, pracovali jsme ve skupinkách a všem se to povedlo!

Toucův dvůr

Po svačince jsme vyrazili do terénu, kde na nás čekala domácí zvířata. Hlavním úkolem dětí bylo sledovat, jaká mají vemena a struky, a to nebylo vždy jednoduché. Zkuste třeba najít vemeno u kobyly nebo prasete. Děti to ale zvládly výborně. Pohladili jsme si všechna zvířátka a zahráli jsme si hry "Na pratura" a "Na vemena". Veselá byla hlavně ta druhá, budete-li ji chtít naučit, zeptejte se třeťáků, jak se hraje.

Toucův dvůr

Ve třetí části jsme se vrátili do příjemné výukové místnosti, kde nás čekal další pokus - výroba másla. Každý se na ní podílel a společnými silami jsme utloukli máslo! Než se nám to povedlo, testovali jsme náš zrak a čich. Úkolem bylo poznat tři vzorky - trvanlivé mléko, čerstvé kozí mléko a smetanu. A byli mezi námi odborníci, kteří to zvládli na jedničku. Na konec tohoto hezkého dopoledne jsme koupili dárečky pro naše blízké a příjemně unaveni jsme vyrazili domů. Určitě se do Toulcova dvora zase vrátíme a vyzkoušíme si třeba, jak se peče chleba.

[ Autor: Dagmar Sedláková | Vydáno dne 17. 06. 2008 | 3592 přečtení | Počet komentářů: 419 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]