Akce

Dopoledne v Toulcově dvoře

Prožili jsme hezké dopoledne v příjemném prostředí Toulcova dvora

V pátek 13. 6. jsme vyrazili na výlet do velmi oblíbeného centra environmentální výchovy - Toulcova dvora. Pro třeťáky byl připraven program "Mléčná dráha" a pro prvňáčky program "O beránkovi".
Těšili jsme se na to, co nás čeká. Věděli jsme, že si vyzkoušíme výrobu sýra a másla, a to nás lákalo. Programy byly tříhodinové a bylo opravdu co dělat.

Třetí třída měla dopoledne rozdělené na tři části. Prošli jsme jak teoretickou přípravou, ve které jsme si zopakovali, co všechno víme o savcích a zvířatech chovaných lidmi pro mléko, tak přípravou praktickou, při které jsme si vyzkoušeli, jak se dojí kravské mléko. Posloužilo nám k tomu gumové vemeno a voda.

Toucův dvůr
Toucův dvůr
Toucův dvůr

Toucův dvůr
Toucův dvůr
Toucův dvůr
Toucův dvůr

Toucův dvůr
Toucův dvůr
Toucův dvůr
Toucův dvůr

Dozvěděli jsme se i spoustu nových informací, které jsme si zapsali do pracovního listu. Připravila ho pro nás instruktorka Martina, která nás také celým programem provázela. Na závěr této části jsme v "laboratořích" vyráběli kozí sýr. Bylo to zajímavé, pracovali jsme ve skupinkách a všem se to povedlo!

Toucův dvůr
Toucův dvůr
Toucův dvůr
Toucův dvůr

Toucův dvůr
t
Toucův dvůr
Toucův dvůr

Toucův dvůr
t
Toucův dvůr
Toucův dvůr

Po svačince jsme vyrazili do terénu, kde na nás čekala domácí zvířata. Hlavním úkolem dětí bylo sledovat, jaká mají vemena a struky, a to nebylo vždy jednoduché. Zkuste třeba najít vemeno u kobyly nebo prasete. Děti to ale zvládly výborně. Pohladili jsme si všechna zvířátka a zahráli jsme si hry "Na pratura" a "Na vemena". Veselá byla hlavně ta druhá, budete-li ji chtít naučit, zeptejte se třeťáků, jak se hraje.

t
Toucův dvůr
Toucův dvůr
Toucův dvůr

Toucův dvůr
Toucův dvůr
Toucův dvůr
Toucův dvůr

Ve třetí části jsme se vrátili do příjemné výukové místnosti, kde nás čekal další pokus - výroba másla. Každý se na ní podílel a společnými silami jsme utloukli máslo! Než se nám to povedlo, testovali jsme náš zrak a čich. Úkolem bylo poznat tři vzorky - trvanlivé mléko, čerstvé kozí mléko a smetanu. A byli mezi námi odborníci, kteří to zvládli na jedničku. Na konec tohoto hezkého dopoledne jsme koupili dárečky pro naše blízké a příjemně unaveni jsme vyrazili domů. Určitě se do Toulcova dvora zase vrátíme a vyzkoušíme si třeba, jak se peče chleba.


[ Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 5 ] 1 2 3 4 5

[ Autor: Dagmar Sedláková | Vydáno dne 17. 06. 2008 | 3333 přečtení | Počet komentářů: 419 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]
Vyhledat
Facebook
Pro čtenáře
Spolužáci
Najdi svou třídu

 Dnes má svátek:

Statistiky webu
Přístupy od 13.12.2009
free counters
Ocenění
Ocenění společnosti Scio
Starší foto

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server