Za adventem našich předků

Autor: Miroslava Roudnická <l.roudnicky@seznam.cz>, Téma: Akce, Vydáno dne: 16. 12. 2008

Třeťáci ve skanzenu

Každým rokem v prosinci zavládne v naší třídě sváteční předvánoční nálada. Každý den rozbalujeme adventní pytlíček s malým překvapením, které si děti navzájem pro sebe připravily. Zapalujeme svíčky, povídáme si, zpíváme a posloucháme koledy. Letos jsme si tento čas zpestřili návštěvou skanzenu.

Odpoledne 9.12. jsme se vypravili linkovým autobusem do Přerova nad Labem. Pěkně v klidu jsme si prohlédli vánoční výstavu připravenou v jednotlivých chaloupkách.

Děti se zájmem sledovaly a poslouchaly vyprávění o tom, jak lidé dříve prožívali zimní čas, adventní svátky, Štědrý den a vánoční svátky. Dozvěděli jsme se, co se jedlo při štědrovečerní večeři a proč býval stromeček zavěšený u stropu. Pokud byste se chtěli dozvědět, proč dříve mívali na Štědrý večer pod stolem slámu, řetěz a sekyru, zajeďte si do skanzenu také nebo se zeptejte třeťáků.

Po prohlídce staré školy a velké sbírky rozmanitých betlémů, jsme měli čas na utrácení za dárečky pro maminky a tatínky. I když nám počasí přálo a byli jsme teple oblečení, rádi jsme se zahřáli teplým čajem v přerovské cukrárně. Spokojení a příjemně naladění jsme se vrátili zpátky do Kounic.