Poznávací výlet na Pražský hrad

Autor: Dagmar Sedláková <sedlakova.dasa@seznam.cz>, Téma: Vzdělávání, Vydáno dne: 22. 05. 2008

I přes nepřízeň počasí se nám výlet vydařil

Přestože počasí tohoto týdne nebylo výletům příliš nakloněno, vyrazili jsme podle plánu 21. 5. na Pražský hrad.

Praha 2008

Deštivé ráno nám přidělalo starosti, některé děti neměly ani pláštěnku, ani deštník. Během cesty se rozpršelo, a tak to vypadalo, že pořádně zmokneme. Deštníky jsme ale potřebovali jen na cestě z parkoviště k hradu. Pak se počasí umoudřilo a dopřálo nám strávit na Pražském hradě dvě příjemné hodiny.

Výlety

Nejprve děti prozkoumaly hradní stáž, bylo potřeba se přesvědčit, jestli se opravdu ani nehne. K údivů dětí vojáci mrkali a pohli i pusou.
Protože nám cesta přes Prahu trvala ráno 1,5 hodiny, musela přijít na řadu pořádná svačina. Při té se svačící děti staly i objektem fotografovaní zahraničními turisty.

Výlet

Některé děti neodolaly a hodily si minci pro štěstí do kašny na hradním nádvoří. Přání zůstala utajena, a tak se snad i splní. Jedno přání zaznělo i nahlas, a to když jsme si v Muzeu hraček prohlíželi hračky z minulého i předminulého století a Helča Kadeřávková si přála žít v době před 100 lety. Všem se v muzeu moc líbilo a některé děti by prý klidně vyměnily dnešní hračky za ty staré. Ale myslím, že asi jen na chvilku. Brzy by jim počítače a mobily chyběly.

Výlet

Do dob dávných nás vrátila i Zlatá ulička. Prohlédli jsme si malé domečky s obchůdky a na chvilku jsme se zastavili pod Daliborkou, abychom si vyprávěli její příběh.
Díky obětavému personálu Chrámu sv. Víta jsme nemuseli stát dlouhou frontu u jeho vstupu a proklouzli jsme bočním vchodem. Gotika děti učarovala. Škoda jen, že není přístupné podzemí chrámu, to je zajímalo nejvíce. Na závěr našeho výletu jsme si nemohli nechat ujít výměnu hradní stráže.

Výlet

A byl to opravdu velký zážitek! Někteří pak stále pochodovali a na přání dětí si výměnu stráží vyzkoušíme i v hodině TV.
Cesta zpátky už byla rychlá, s úžasným Strahovským tunelem, což byl také jeden z největších zážitků dne, a v půl jedné už jsme si pochutnávali na dobrém obědě. Na památku teď máme doma turistickou známku s obrázkem Pražského hradu.

VýletVýlet