Dopravní soutěž mladých cyklistů

Autor: Karel Havlíček <karel.havlicek@seznam.cz>, Téma: Akce, Vydáno dne: 10. 04. 2008

Školní kolo

Dopravní soutěž mladých cyklistů vyhlašuje Ministerstvo dopravy- BESIP se spoluvyhlašovateli, ktrými jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Policejní prezidium Policie České republiky, Ústřední automotoklub ČR, Autoklub České republiky, Český červený kříž a další orgány a organizace.

Dopravní soutěž mladých cyklistů probíhá ve třech kolech: Školní kolo, okresní kolo a celorepublikové finále. Letos se uskutečnilo školní kolo na ZŠ Kounice 9. dubna.

Jak už je tradicí, organizace soutěže se ujali žáci IX. třídy. Svého úkolu se zhostili s přehledem. K hladkému průběhu akce jistě přispěl fakt, že sami byli v minulých ročnících soutěžícími, takže disciplíny (jízda zručnosti, test z dopravních předpisů a test ze znalostí poskytování první pomoci) dobře znají.

Nejúspěšnějším závodníkem se letos stala Aneta Tichá z osmé třídy, těsně za ní skončil Josef Houska ze stejného ročníku a třetí v pořadí byl Dmitro Milinevskyy ze sedmičky.

Pořadí prvních tří nejúspěšnějších v jednotlivých ročnících, soutěží žáci 5.- 8. ročníku, je následující:

V. třída: J. Růžička, T. Švarcová, J. Jehličková

VI. třída: L. Malík, N. Burianová, T. Domín

VII. třída: D. Milinevskyy, O. Biernačik, L. Fendrychová

VIII. třída: A. Tichá, J. Houska, O. Tolman.

Hlavním cílem celé akce je ale probouzet v dětech zájem o dopravní problematiku a alespoň určité povědomí o bezpečnosti v silniční dopravě, což se díky aktivní účasti pořadatelů i soutěžících daří. Všem za to dík!

Momentky ze soutěže

A jaký mají názor na soutěž pořadatelé? Nejednotný. Posuďte sami.

Veronika Šedová napsala: "Ve středu 9.4. 08 se už po několikáté uskutečnilo školní kolo dopravní soutěže. Soutěžili v něm děti od 5. do 8. třídy. Museli zvládnout jízdu zručnosti, dopravní testy a zdravotní testy. Někomu to přišlo těžší, někomu lehčí, ale vždy to zvládli."

Lucie Hasincová říká: "Pro mě je tato soutěž naprostá blbost. Sice pro pro pořadatele i učitele sranda, ale pro soutěžící ne! Něco zpackáte a potom se vám celá škola směje. Je to hrozně ponižující! Mně je to už vcelku jedno, ale nikdy na tuto soutěž nezapomenu. Ale proč to nemůže být dobrovolné?!

V komentáři Víta Roudnického se objevuje slovo "nuda", jiní přiznávají, že užili legraci, nebo kladně vnímají fakt, že pravidelné vyučování bylo nahrazeno odlišnou činností.