Prevence rizikového chování

1.3. se konaly dvě besedy na téma HIV-AIDS a DROGY

V pátek naši školu již podruhé navšívil pan Martin Hornych, odborný lektor na problematiku a prevenci témat HIV/AIDS a Drogy. Poprvé jsme se setkali už na podzim roku 2010.
Tato beseda je zvláštní tím, že ji vede člověk, který má s drogami a HIV vlastní zkušenost. Od roku 1994-2002 užíval drogy (pervitin) jako IUD (injekční uživatel drog), propadl závislosti na hraní hazardních her (GAMBLERSTVÍ), prohrál cca 3.000.000,- Kč. V roce 2002 byl diagnostikován na HIV+. Po úmrtí bratra na AIDS (také bral drogy) nastoupil do protidrogové léčby v PL Bohnice. Od roku 2004-2010 pracoval v České společnosti AIDS pomoc, o.s. jako odborný lektor prevence HIV/AIDS. Od roku 2008-2010 provádí v Domě světla poradenství HIV/AIDS (předtestové a potestové poradenství). Od roku 2003 abstinuje a dodržuje léčebný režim.
Besedy o HIV se zúčastnili žáci VII. a VIII. třídy. Obsahovala základní informace o HIV/AIDS (testování, prevence, kondomy, cesty přenosu, aktuální statistiky v ČR a ve světě, 25 minutový dokument a životní příběh HIV+ pana Martina). Žáci VI. třídy se seznámili se základními informacemi o problematice ZÁVISLOSTÍ. (proč lidé berou drogy, základní fakta o běžně zneužívaných drogách, krátkodobé a dlouhodobé vlivy užívání drog a životní příběh přednášejícího lektora).
Doufám, že setkání s člověkem, který se nebojí mluvit o svém rizikovém chování a dál musí žít s jeho nevyléčitelnými důsledky, pomůže dětem ve chvíli, kdy budou stát před rozhodnutím, které by je mohlo svést na stejnou cestu jako pana Martina, a že se v tu chvíli rozhodnou správně. A i kdyby se do takové situace dostal jen jediný z pátečních posluchačů a rozhodl se jít správným směrem, pak určitě měla tato beseda smysl.

[ Autor: Dagmar Sedláková | Vydáno dne 02. 03. 2013 | 2368 přečtení | Počet komentářů: 596 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]