Finanční gramotnost

Celostátní testování osmých a devátých tříd

17.3.2011 si naši osmáci a deváťáci vyzkoušeli celostátní testování finanční gramotnosti. Testy museli vyplňovat on-line na stránkách Scia.
A jak dopadli? Z celkového počtu 28 žáků nejlepších výsledků dosáhli Michal Brokeš z VIII. třídy a Josef Šilha z IX. třídy.
Těsně za nimi skončili čtyři deváťáci: Petr Šárka, Veronika Orgoňová, Tomáš Domín a Zuzana Vaníčková. Jenom šest žáků mělo podprůměrný výsledek, 22 bylo nad průměrem.

A ještě ukázka několika otázek (z cekového počtu 35):

2. V letáku supermarketu Bolt bylo uvedeno, že mycí prostředek na nádobí je nyní v akci „3 + 1 zdarma“. Co přesně tato nabídka znamená?
(A) Cena výrobku je upravena tak, aby se cena tří kusů vyrovnala ceně, za kterou by běžně byly čtyři kusy.
(B) Pokud zákazník v letošním roce zakoupil minimálně 3 kusy tohoto výrobku a má schované účtenky, může si přijít vyzvednout čtvrtý kus zdarma.
(C) Ke každému nákupu dostane zákazník jeden kus tohoto výrobku jako dárek zdarma.
(D) Při zakoupení 4 kusů tohoto výrobku budou účtovány jen 3 kusy.

5. Pan Novák je veden v evidenci úřadu práce jako nezaměstnaný. Kdo je plátcem jeho zdravotního pojištění?
(A) Stát.
(B) Bývalý zaměstnavatel až do doby, než si pan Novák najde nové zaměstnání.
(C) Od placení zdravotního pojištění je jako nezaměstnaný osvobozen, neplatí ho nikdo.
(D) Zdravotní pojištění za toto období musí pan Novák doplatit, až bude mít jiné zaměstnání.

12. Firma Computer Expert, a. s., koupila notebook Toshiba za 10 000 Kč a v obchodě jej prodala za 20 000 Kč (ceny jsou bez DPH). Kolik procent z prodejní ceny činí marže firmy?
(A) 50 %
(B) 33 %