Noc s Andersenem 2012

Autor: Alena Podveská <alena.podveska@seznam.cz>, Téma: Knihovna, Vydáno dne: 12. 04. 2012

Příběhy skřítků a fotogalerie

Noc s Andersenem 30.3.2012

Po roce se znovu sešly děti se spacáky ve škole, aby si prožily noc s pohádkami. Letos jsme vybrali téma STROMY.
Každý žáček si namaloval „svůj strom“, pak je přivítal sám pan Andersen a rozdal jim krásné knihy. Děti se rozdělily do skupinek a mohlo začít pohádkové čtení ………
Co děti dále zažily? Vyráběly si každý svého skřítka do rodiny, sázely žaludy a společně ve skupinách vymýšlely příběhy své rodinky. A tady je máte ……..

Příběhy skřítků:

Skupina HABR OBECNÝ
Pančelka Maruška

My jsme skřítci čistotníci, kde žijeme? Kdo to ví? My bydlíme v mechoví. Uklízíme celý les – v zimě, v létě, ba i dnes. Lesní plody rádi jíme, bordeláře nesnášíme. Těšíme se na les čistý, bez odpadků – to je jistý. Práce máme víc než dost, aby les byl pro radost. Voláme Vás všechny děti, pomozte nám vynést smetí.

Skupina JÍROVEC MAĎAL
Pančelka Alena

Naše rodina se jmenuje KOŘÍNKOVIC. Táta Hastrmánek , máma Šišulka a děti: Lesníček, Výšík, Zahradníček, Mlsounek, Jarní květ a Emil. Všichni žijeme v botanické zahradě. Emil se rád schovává v jahodách. Výšík šplhá do korun stromů. Maminka Šišulka se ráda koupe v jezírku s červenými rybičkami. Táta Hastrmánek pěstuje zeleninu pro celou rodinu, nejraději máme okurky a ředkvičky. Jednoho dne jsme se rozhodli, že pojedeme na výlet do Holandska na vyhlášenou soutěž květin a zeleniny. Tam jsme představili svoji obrovskou okurku a miniaturní ředkvičku. Soutěž jsme vyhráli a dostali jsme malou masožravou kytku Kateřinku. Když nám doma vyrostla, byla jako hlídací pes a žrala všechen otravný hmyz.

Skupina OLŠE LEPKAVÁ
Pančelka Vendulka

Rodina Olšová. V naší skřítčí rodině žije osm členů. Děda Moudrý dub, babička Smrková šiška, strejda Pinokio, teta Líza Elizabeth, táta Dupálek, máma Šedivka a jejich děti Racochejl a Cipísek. Žijeme v mechu ve smíšeném lese nedaleko Kounic. Naše rodina hlídá les a plaší pytláky. Nejvíc si pochutnáme na žížalách a slimácích a Dupálek má nejraději rajskou. Nemáme rádi, když nám někdo šlape na dům a řeže v lese dřevo. Nejvíce se těšíme, až nám vyroste kapradí a mech, který jsme si na jaře zasadili a objeví se na náš nový kamarád. Jednou jsme šli na procházku a babička si myslela, že ve studánce vidí zlato. Pomysleli jsme si, že bychom si trochu zlata vzali a byli bychom bohatí. Když jsme došli ke studánce, zjistili jsme, že zlato je pouze odraz slunce, a že vlastně zlato nepotřebujeme, protože důležitější je pro nás rodina!

Skupina DUB ZIMNÍ
Pančelka Mirka

Byl jednou jeden les. Byl to Kounický les. Roste tam kouzelný dub. Mezi kořeny bydlí rodinka skřítků Dubínků. Je jich osm. Nejmladší se jmenuje Dubánek, nejstarší skřítek je neposedná Duběnka. Všichni se mají moc rádi. Ve dne je ale nikdo nikdy neuvidí, protože spí. Když večer zahouká sova, probudí se a začnou pracovat. Nasbírají spadané žaludy, šišky, bukvice a uloží je do spíže pro zvířátka na zimu, protože rádi pomáhají a nechtějí, aby měla zvířátka v zimě hlad. Dubínkové nesnáší rámus, odpadky a kácení stromů. Těší se na léto, až bude dlouhý den a konečně se pořádně vyspí.

Skupina BŘÍZA BĚLOKORÁ
Pančelka Dáša

Bydlíme v jedné velmi staré bříze u strašidelného mlýna. Od rána do večera kouzlíme, čarujeme, tančíme a pomáháme. Máme rádi křupavou kůru z břízy, ale pochutnáme si i na chipsech a pizze! Nesnášíme, když prší, protože nám teče do domečku. Nikdo se u nás nesmí hádat, a když jede kolem motorka, rychle zavřeme okna. Těšíme se, až vyrosteme a budou z nás krásné stromy, ve kterých se zabydlí ptáci. A také se těšíme, až se v lese potkáme s ostatními skřítci, kteří se včera narodili tady ve škole. Čekáme vás zítra v poledne u naší staré břízy. PS: K obědu budou bukvice na jehličí!

Skupina JAVOR MLÉČ
Pančelka Šárka

Kdysi dávno žilo v Kounickém lese osmero skřítků. Původně jich bylo devět, ale skřítek Cestík se vydal na cestu kolem světa a od té doby ho nikdo nikdy neviděl. Hlavní slovo má skřítek Sukničkář. Je největší, nejstarší a je to fešák. Rozhoduje o všem, co se bude dít a všichni ho poslouchají. Naopak nejmenší Jahodník je růstem zaostalý, ikdyž je druhý nejstarší. Ostatní nebyli ničím zajímaví. Všichni žili v jednom stoletém dubu. A jestli neumřeli, tak tam žijí do dnes.

Skupina LÍPA MALOLISTÁ
Pančelka Blanka

Možná, že to nevíte, ale v naší škole žije rodina skřítků. V ředitelně bydlí Bambus, v kuchyni řádí Buřtík. Zvídálek chodí po třídách a změní učitelkám přípravu na tabuli. V umyvadle žije Fousáč a fousama ucpává odpady. A hádejte, kdo bydlí v knihovně? Očko! V noci krade knížky, aby si je mohl přečíst. Ostrým očkem kontroluje, jestli v nich nechybí stránky a jestli je děti nepočmáraly. Za košem se schovává hodný skřítek Anička Culíček. Ta pomáhá třídit odpadky, aby je děti správně házely do koše a neplýtvaly papírem. Nesnáší, když někdo hodí do papíru igelitový sáček i se svačinou – fúúúúúúúj! Hryzálek zase bydlí v šatně, tady má rád ticho a smrádek z bot. Zlobivým dětem ohryzává svačiny. Bandita sbírá pod lavicemi drobky a dělá lumpačinky. Například: zašívá dětem rukávy do bundy v šatně, vytrhává strany z učebnic, láme pravítka, schovává boty na tělocvik. Jednoho dne svolal Bambus skřítkovskou radu. Tak takhle už to dál nejde! Křičel v ředitelně. Jsem dutej jak bambus! Co mi poradíte? Skřítkové se dlouho radili a nakonec řekli: „Tak budeš chodit na vyučování, pěkně od 1. třídy do devátý!“ nařídil mu Zvídálek. A tak se začali v Kounické škole učit.

Fotogalerie (H. Schovancová):