20. 10. 2010 - Den stromů

Autor: Libuše Čelakovská <libusecelakovska@seznam.cz>, Téma: Akce, Vydáno dne: 26. 10. 2010

Recyklohraní

Žáci naší základní školy oslavily Den stromů celoškolní akcí. Všechny třídy se zapojily do tvoření listů stromů z recyklovatelného materiálu a prostřednictvím krátkého filmu se seznámily s tím, co by se s odpadem stalo, kdyby ho nepoužily na zhotovení listů.

A co je vůbec strom?
Dřevina s více nebo méně vysokým kmenem a korunou olistěných větví. Patří mezi největší organismy na Zemi. I věkem jsou stromy výjimečné. Pod korunami velikánů člověk často spočine nejen proto, aby si oddychnul, ale i v tichém úžasu před jejich majestátem.

A čím jsou stromy výjimečné?
Vegetace působí jako přirozený filtr škodlivých látek v ovzduší. Stromy zvlhčují vzduch a zlepšují tím jeho kvalitu z hlediska lidského zdraví. V zimě brání stromy vysazené v blízkosti budov jejich vysokým tepelným ztrátám, neboť zmírňují proudění studeného vzduchu. V létě naopak vegetace ochlazuje své okolí. Vzrostlý strom vyrobí takové množství kyslíku, že by pokrylo spotřebu kyslíku k dýchání několika lidí. Zeleň funguje jako protihluková bariéra. Strom vytváří prostředí pro život dalších, na něj vázaných druhů rostlin a živočichů.

strom1
strom2